به نام خدا

با سلام خدمت شما دوستان عزیز

با توجه به یادگیری احکام و همچنین ضرورت آن ، من و دوستانم تصمیم گرفتیم تا وبلاگی را ایجاد کنیم و در آن به بیان تخصصی احکام و پاسخگویی به مسائل شرعی شما عزیزان بپردازیم.
یکی از پر اهمیت ترین مسائل که بین بیشتر افراد کم اهمیت جلوه می کند یادگیری احکام است؛ کسانی که به اندازه ظرفیت وجودی خویش نسبت به خدای بزرگ «معرفت » دارند، و بر اساس این معرفت، «محبت » حق در قلبشان جای گرفته و آتش عشق او در درونشان شعله ور گشته است، چیزی جز «اطاعت » از محبوب و معشوق را نمی خواهند، چون اطاعت از محبوب نشانه محبت به اوست، این چنین انسانهای عاشق لزوم اطاعت از محبوب را احساس کرده و به «ضرورت فراگیری احکام » الهی و اهمیت یادگیری تکالیف خدایی پی برده اند و دستورهای او را به جان و دل خریدار گشته اند.

بنابراین؛ برای اینکه عذر و بهانه ای باقی نماند، توسط حضرت محمد (صلی الله علیه وآله) کتابى را که از سوى پروردگارتان بر او نازل شده بود ، در میان شما نهاد ، کتابى که احکام حلال و حرامش در آن بیان شده بود و واجب و مستحب و ناسخ و منسوخش روشن شده بود . معلوم داشته که چه کارهایى مباح است و چه کارهایى واجب یا حرام، خاص و عام چیست و در آن اندرزها و مثالهاست . مطلق و مقید و محکم و متشابه آن را آشکار ساخته . هر مجملى را تفسیر کرده و گره هر مشکلى را گشوده است . و نیز چیزهایى است که براى دانستنش پیمان گرفته شده و چیزهایى است که به نادانستنش رخصت داده شده . احکامى است که در کتاب خدا به وجوب آن حکم شده و در سنت ، آن حکم نسخ گشته و احکامى است که در سنت ، به وجوب آن تاکید شده ولى در کتاب به ترکش رخصت داده شده و نیز اعمالى است که چون زمانش فرازآید ، واجب و چون زمانش سپرى گردد ، وجوبش زایل شود . و در باب امورى که ارتکاب آن گناه کبیره است و خدا به کیفر آن ، وعید آتش دوزخ داده و امورى که ارتکاب آن گناه صغیره است و مستوجب غفران و آمرزش اوست و امورى که اندک آن هم پذیرفته آید و هر کس مخیر است که بیش از آن هم به جاى آورد .1

و همچنین برای اهمیت این موضوع نظر شما دوستان را به آیه و روایتی جلب می کنم که ضرورت یاد گیری احکام را به ما یاد آوری می کند:

خداوند متعال در قرآن کریم می فرمایند:"فَلَوْ لا نَفَرَ مِن كُلِّ فِرْقَةٍ مِّنْهُمْ طَآئِفَةٌ لِّیَتَفَقَّهُواْ فِی الدِّینِ َولِیُنذِرُواْ قَوْمَهُمْ إِذَا رَجَعُواْ إِلَیْهِمْ" 2

(چرا از هر گروهى از آنان، طایفه‏اى کوچ نمى‏ کند ، تا در دین (و معارف و احکام اسلام) آگاهى یابند و به هنگام بازگشت بسوى قوم خود، آنها را بیم دهند؟!)

«احکام » نیز جزئی از دانش دینی است که همیشه عده ای مامور به فراگیری و آموزش آن هستند. و عده ای هم لازم است که این احکام را از آنان که یاد گرفته اند، بیاموزند.

 در حدیثی از پیامبر عزیز خدا(ص) وارد شده است:

"قالَ رَسُولُ اللَّهِ (ص): أُفٍّ لِكُلِّ مُسْلِمٍ لَا یَجْعَلُ فِی كُلِّ جُمْعَةٍ یَوْماً یَتَفَقَّهُ فِیهِ أَمْرَ دِینِهِ وَ یَسْأَلُ عَنْ دِینِه." 3

 (وای بر هر مسلمانی که در هر هفته، روزی را برای آموختن و سوال کردن از دینش قرار ندهد.)

 همان گونه که در این حدیث شریف می بینیم همه مسلمانان مورد خطاب قرار گرفته اند تا مسائل دینی خود را که احکام نیز جزئی از آن است فرا گیرند و حتی به دنبال پرسش و جستجو از آن باشند.

 

و در آخر امیدوارم بتوانیم با بیان احکام و مسائل شرعی و پاسخگویی به مشکلات و سوالات شرعی شما دوستان، رضایت خداوند و شما دوستان را جلب کنیم.

موفق باشید.

____________________________________

پی نوشتها:

1- نهج البلاغه خطبه .1

2- سوره توبه، آیه 122.

3- بحارالأنوار، ج1، ص176.

طبقه بندی: احکام تقلید، 
برچسب ها: ضرورت یادگیری احکام،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 1390/10/6 توسط : طلبه
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات