تبلیغات
پرسمان احکام - نکاتی درباره نماز عید قربان
نکاتی درباره نماز عید قربان
تعداد بازدید : مرتبه

یکی از نماز هایی که در اسلام به آن اهمیت بسیار داده شده، نماز عید قربان است. ابتدا توضیحی درباره دلایل اقامه این نماز و بعد به بیان احکامی از مراجع درباره این نماز می پردازم. خداوند متعال در قرآن کریم خداوند اشاراتی به ضرورت این نماز داشته است، که آن را بیان می کنم. 1. خداوند در سوره اعلی چنین می فرماید: «قد افلح من تزکی و ذکر اسم ربه فصلی[۱]به یقین کسی که پاکی جست (و خود را تزکیه کرد) رستگار شد و (آن‌که) نام پروردگارش را یاد کرد سپس نماز خواند» در روایت چنین تفسیر شده است «و ذکر اسم ربه فصلی»؛ «قال صلوة الفطر و الاضحی» که مراد از صلوة، نماز عید قربان و عید فطر است. [۲]
۲. در سوره کوثر می فرماید: « فصل لربک وانحر» [۳]پس برای پروردگارت نماز بخوان و قربانی کن، مراد از صلوة هم طبق گفته مفسران و روایت پیامبر اکرم ـ صلّی الله علیه وآله ـ نماز عید قربان است. [۴]
آیات ذکر شده علاوه بر اینکه بر اقامه نماز عید اشاره دارد، دربردارنده فضایل آن‌ها نیز می‌باشد چرا که آیه اول می‌گوید رستگاری از آن کسی است که خود را پاکیزه کرد (یا قربانی نمود) و نماز عید برگزار نمود و در آیه دوم با توجه به اینکه مراد از کوثر، فاطمه زهرا ـ سلام الله علیه ـ می‌باشد، به شکرانه این نعمت عظیم بهترین تشکر از خدا این است که نماز عید و قربانی انجام شود.[۵] دو روایت را هم درباره این مهم ذکر می کنم.
1. نماز عید فرض و واجب است. امام صادق ـ علیه السّلام ـ فرمود: «صلوة العیدین فریضه» [۶]
۲. امام علی ـ علیه السّلام ـ فرمود: «لا تحبسوا النساء عن الخروج فی العیدین فهو علیهن واجب؛ [7] زنها را از رفتن در نماز عیدین منع نکنید، چرا که نماز عید بر آنها لازم (و ثابت) است».
احکامی درباره نماز عید از مراجع محترم
نماز عید فطر و قربان در زمان حضور امام علیه السلام واجب است و باید به جماعت خوانده شود و در زمان ما كه امام علیه السلام غایب است، مستحب می باشد و احتیاط واجب آن است كه آن را به جماعت نخوانند، ولی به قصد رجاء مانع ندارد، و چنانچه ولیّ فقیه یا مأذون از طرف او اقامه جماعت نماید اشكال ندارد.[8]
حضرت آیت الله خامنه ای
س: به نظر جنابعالى، نماز عید فطر و قربان و نماز جمعه، از کدام نوع از واجبات ‏است؟
ج: در عصر حاضر نماز عید فطر و قربان واجب نیست، بلکه مستحب است، ولى نماز جمعه واجب تخییرى است.
س : آیا کم و زیاد کردن قنوت‏‌هاى نماز عید باعث بطلان آن مى‏‌شود؟
ج: اگر مراد از کم و زیاد نمودن، کوتاه یا طولانى خواندن قنوت‏ها است این کار موجب بطلان نمى‏ شود و اگر مراد کم یا زیاد نمودن تعداد آنها است، باید نماز را همان طور که در کتب فقهى بیان شده، بجا آورد.
س: در گذشته معمول بود که هر امام جماعتى نماز عید فطر را در مسجد خودش اقامه مى‏ کرد، آیا در حال حاضر اقامه نماز عید فطر و قربان توسط ائمه جماعات جایز است؟
ج: جایز است نمایندگان ولى فقیه که از طرف وى مجاز در اقامه نماز عید هستند و همچنین ائمه جمعه منصوب از طرف او نماز عید را در عصر حاضر به‌صورت جماعت اقامه نمایند، ولى احوط این است که غیر آنان آن را فرادى بخوانند و به جماعت خواندن آن به قصد رجاء نه به قصد ورود، اشکال ندارد. بله، اگر مصلحت اقتضا کند که یک نماز عید در شهر برگزار شود، بهتر است که غیر از امام جمعه منصوب از طرف ولى فقیه، کسى متصدى اقامه آن نشود.[9]
حضرت آیت الله سیستانی
س: آیا می توان نماز عیدین (عید سعید فطر و قربان) را به صورت فردی خواند؟
ج: اشکال ندارد. [10]
حضرت آیت الله مکارم شیرازی
س: آیا نماز عید را مى توان به جماعت در دو مکان انجام داد؟
ج: مشکل است، ولى در نمازهاى یومیّه دو بار با دو گروه مختلف مى توان خواند.
س: چطور می شود که در زمان غیبت امام معصوم نماز فطر مستحب باشد ولی بعد غیبت واجب؟ به عبارتی چگونه است که یک امر مستحب می شود واجب؟
ج: اصولا نماز جمعه و نماز عید از شؤون حکومت اسلامی امام معصوم است و با توجه به تشکیل حکومت اسلامی توسط آن حضرت اقامه ی آن واجب می شود.
س: بنده از کانادا هستم و سوالی دارم راجع به نماز جمعه در روز عید قربان، که امسال در شهر ما در کانادا روز عید قربان، روز جمعه می باشد آیا نماز جمعه در این صورت ساقط می شود؟ و اگر مسولان مسجد اصرار می کنند که نماز جمعه هم باید اقامه شود، اشکال دارد که نماز جمعه هم بخوانیم؟
ج: زمانی که روز جمعه همزمان با عیدین شود نماز جمعه ساقط است ولی خواندن آن اشکال ندارد.[11]
 

-------------------------------------------------------

پی نوشت:

1- اعلی/سوره۸۷، آیه۱۴-۱۵.  
 
2- بحار الانوار ج۸۷، ص۳۴۸.   
 
3- کوثر/سوره۱۰۸، آیه۲.   

4- بحار الانوار، ج۸۷، ص۳۴۹.

5- تفسیر صافی ج۵، ص۳۸۳.    

6- وسائل الشیعه ج۵، ص۹۴.    
 
7- بحار الانوار ج۸۷، ص۳۵۳.    

8- رساله 13 مرجع، دفتر انتشارات اسلامی، مسئله 1516

9- برگرفته از سایت آیت الله خامنه ای مسائل شماره، 633 الی635

10- برگرفته از سایت آیت الله سیستانی

11- برگرفته از سایت آیت الله مکارم شیرازی 1 - 2- 3

طبقه بندی: احکام نماز، 
برچسب ها: قربان، عید، احکام، جماعت، اسلام، پرسمان، دانشجو،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 1393/07/17 توسط : مرتضی باقری