تبلیغات
پرسمان احکام - روزه سنت چیست؟
روزه سنت چیست؟
تعداد بازدید : مرتبه
روزه سنت
روزه یکی از اعمالی است که غیر از موارد وجوبش در بسیاری از ایام سال سفارش شده است. و حقیقتا هم دارای آثار معنوی بسیاری می‌باشد.
یکی از روزه‌هایی که مستحب است و بسیار هم سفارش شده است روزه سنت می‌باشد. ابتدا سنت رو تعریف می‌کنیم: به حرکات و اعمال و رفتار پیامبر رحمت حضرت محمد صلی الله علیه و آله سنت گفته می‌شود. پیامبر ما عابدترین و زاهدترین شخص از ابتدا خلقت تا ابد هست. روزه داری پیامبر اکرم بر اساس روایات حالت‌های متفاوتی داشته است. در روایتی آمده است که: پیامبر آنقدر روزه می‌گرفتند که می‌گفتند: اصلا افطار نمی‌کند، و آنقدر افطار می‌کردند که می‌گفتند روزه نمی‌گیرد، سپس حضرت( روش را تغییر دادند) یک روز را روزه می‌گرفتند و یک روز را افطار می‌کردند،... تا اینکه حضرت ( بعد از مدتی باز روش را تغییر دادند و) در انتها سه روز را در ماه روزه می‌گرفتند: پنج‌شنبه اول ماه، چهارشنبه وسط ماه و پنج‌شنبه آخر ماه.[1]
به آخرین روش پیامبر در روزه گرفتن صوم السنه یا روزه سنت(روزه روزهای پنج شنبه دهه اوّل و آخر و چهارشنبه دهه وسط ماه است. روزه این سه روز) گفته می‌شود. بر اساس روایات این روزه‌های مستحبی ثواب روز گرفتن روزگار را دارد. یعنی کسی که که موفق بشود این سه روز را در ماه روزه بگیرد، گویا همه روزها را روزه‌دار است.
یک روایات در این زمینه وجود دارد که حالت داستان‌گونه است و بسیار زیباست که در این جایگاه متذکر می‌شویم:
حضرت صادق علیه السّلام فرمود: «روزى پیغمبر اكرم صلّى اللّه علیه و آله و سلّم به اصحاب خود فرمود: كدام یك از شما تمام مدت عمر خود را روزه می دارید و كدام یك تمام شب ها را زنده دارى می نمائید؟ سلمان فارسى عرض كرد: اى رسول خدا !من پیوسته روزها را روزه می دارم و شب ها را به عبادت و زنده دارى مشغول هستم و هر روز یك قرآن ختم می كنم.
بعضى از اصحاب از سخنان سلمان در غضب شدند و گفتند: اى رسول خدا! این مرد فارسى مى‏خواهد بر ما عرب ها فخر و مباهات كند. دروغ می گوید. ما بسیارى از روزها را دیدیم روزه دار نیست و شب ها می خوابد.
پیغمبر اكرم فرمود: چه می گوئید ، سلمان مانند لقمان حكیم است. از او سؤال كنید تا جواب بدهد. آن وقت سلمان گفت : در هر ماه سه روز روزه می دارم و خداوند می فرماید: مَنْ جاءَ بِالْحَسَنَةِ فَلَهُ عَشْرُ أَمْثالِها[2] هر كس عمل نیكى به جا آورد، ده برابر خداوند پاداش به او مرحمت مى- كند . ماه شعبان را به ماه رمضان متصل می كنم به این كیفیت تمام روزها را روزه می دارم و پیغمبر اكرم فرمود: هر كس با طهارت بخوابد ،مانند آن است كه شب زنده دارى نموده، شب ها با وضو مى‏خوابم و هر روز سه مرتبه سوره اخلاص می خوانم.
صحابه چون این سخنان را از سلمان شنیدند، گویا سنگى به دهانش انداخته اند ، شرمسار شدند و دیگر سخنى نگفتند».[3]

پی‌نوشت:

[1] بحارالانوار ج 94 ص 100 ح 23
[2] انعام (6) آیه 160 .
[3]تفسیر جامع‏، بروجردى، انتشارات صدر، تهران‏، 1366 ش‏، چاپ ششم‏ به نقل از مرکز ملی پاسخگویی

طبقه بندی: احکام روزه، 
برچسب ها: سنت، محمد، روزه،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ شنبه 1394/03/30 توسط : راه حق