تبلیغات
پرسمان احکام - در چهار مکان مسافر مخیر است در تمام یا شکسته خواندن نماز ولی روزه ندارد.
حکم روزه مسافر
یک قاعده وجود دارد که هرگاه نماز انسان کامل بود، روزه گرفتن او نیز صحیح می‌باشد. اما همانطور که می‌دانید هیچ  قاعده‌ کلی‌ای نیست مگر اینکه استثنایی دارد. در چهار جا مسافر مخیر است که نماز را تمام بخواند یا شکسته. این چهار مکان عبارتست از:
در کل شهر مکه و شهر مدینه و شهر کوفه ـ که شامل مسجد سهله نیز می شود ـ جایز است مسافر نماز را تمام بخواند و همچنین تا نه متر و نیم اطراف ضریح مبارک امام حسین علیه السلام. البته فتاوای مراجع با هم تفاوت جزیی دارد. در این چهار محل اگر مسافر کمتر از ده روز می‌ماند حق ندارد روزه بگیرد. بجز روزه حاجت که مسافر می‌تواند به نیت برآورده شدن حاجت در مدینه سه روز چهارشنبه و پنج‌شنبه و جمعه را روزه بگیرد. البته بعضی از فقهاء قائل به کراهت روزه در سفر بوده‌اند.
البته شاید کسی بگوید که این مسأله به قاعده کلی‌ای که بالا گفته شد خدشه‌ای وارد نمی‌کند زیرا که در در این چهار مکان شخص مخیر هست که نمازش را کامل بخواند و آن قاعده مربوط به جایی است که به شخص واجب است نمازش را کامل بخواند و لاغیر. مانند مسافری که بجایی رسیده است و قصد می‌کند که ده روز در آنجا بماند، در این صورت به این مسافر واجب است که نماز را کامل بخواند و اگر ماه مبارک باشد واجب است روزه بگیرد.
به استفتائاتی از مراجع پیرامون حکم نماز و روزه در این مشاهده شریفه توجه بفرمایید:
حضرت آیت الله خامنه‌ای:
در اماکنی که نمازگزار بین کامل و شکسته خواندن نماز مخیّر است همچون مسجدالحرام و مسجدالنبی(ص) وحائر حسینی(ع) و مسجد كوفه، اگر کسی کمتر از ده روز بماند، آیا بدون قصد ده روز جایز است روزه بگیرد؟
ج) حکم تخییر در اماکن چهارگانه اختصاص به نماز دارد؛ و روزه‌ی مسافری که قصد اقامت ده روز نکرده، صحیح نیست.[1]
حضرت آیت الله سیستانی:
لطفا بفرمایید اینکه فرد در ۴ جا میتواند نمازش را تمام بخواند ایا مثالا اگر هتلی در کربلا و یا مکه و یا مدینه و یا کوفه باشد نیز میتواند نمازش را تمام بخواند و روزه اش را بگیرد یا تنها اختصاص حائر دارد اگر صحن و سرای جدید اضافه شود چطور؟
پاسخ: در شهر مکه و شهر مدینه جایز است ولی در شهر کربلا و کوفه جایز نیست بلکه تنها در حرم یا مسجد کوفه جایز است .
در کل شهر مکه و شهر مدینه و شهر کوفه ـ که شامل مسجد سهله نیز می شود ـ جایز است مسافر نماز را تمام بخواند و همچنین تا نه متر و نیم اطراف ضریح مبارک امام حسین علیه السلام . ولی در شهر کربلا به احتیاط واجب نمی تواند . ولی روزه نمی تواند بگیرد.[2]

پی‌نوشت‌ها:
[1] استفتائات احکام سفر سوال 157 [لینک]
[2] پرسش و پاسخ، روزه مسافر [لینک]

طبقه بندی: احکام روزه،  احکام و مسائل متفرقه، 
برچسب ها: روزه، کربلا، عشق، زیارت،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ شنبه 1394/03/30 توسط : راه حق