تبلیغات
پرسمان احکام - إستمناء گناه بزرگی برای روزه‌دار
روزه‌دار و استمنا

یکی از گناهان کبیره، استمناء یا همان خودارضایی است. این گناه زشت ضررهای بسیاری دارد، ضررهای روحی و جسمی. ضررهای جسمی آن بر کسی پوشیده نیست. اما جدای از بارگناه  و ضررهای جسمی آن نکته‌ای دیگری که این عمل زشت و قبیح دارد این است که: روح افراد را پلید می‌کند و با هرچیزی افکار شهوانی و جنسی سراغ شخص می‌آید. در کتاب یکی از شهدا که قبل از انقلاب نوشته بودند اعترافاتی از بعضی افراد آلوده به این گناه نوشته شده بود که بسیار ناراحت کننده بود. به عنوان مثال یکی از آن افراد گفته بود هرگاه حتی حیوانی را می‌دیدم تحریک می‌شدم و خودارضایی می‌کردم!.
براستی انسانی که قرار بوده اشرف مخلوقات باشد و امانت‌دار ودیعه الهی باشد، باید کارش بجایی برسد که تمام هدف او از دنیا شهوت و لذت جنسی باشد!. اسلام عزیز برای اینکه انسانها از بند شهوت بیرون آیند یک ماه را به عنوان باشگاه معنوی قرار داده است تا بسیاری از لذت‌های حلال هم کنار گذاشته شود تا انسان بفهمد که برای هدفی عالی خلق شده است و نه برای غوطه ور شدن در لذات مادی.
ماه مبارک رمضان فرصتی مناسب برای خودسازی و دوری از گناهانی است که شخص به آنها معتاد شده است. در این ماه شیاطین به غل و زنجیر می‌شوند و درهای رحمت الهی بیش از پیش باز می‌شود تا هر که از نفس و انانیت خود خسته شده است به آغوش رحمت واسعه الهی پناهنده شود. کسانی که آنچنان به خودارضایی گرفتار شده‌اند که فکر می‌کنند خلاصی از آن ندارند در این ماه ممتاز می‌توانند با استمداد از حضرت حق و و نورانی کردن و مصفا کردن روح خویش برای همیشه از این گناه زشت خلاص شوند.
ابو بصیر گوید از امام صادق (ع) شنیدم که فرمود: «خداوند در روز قیامت با سه گروه حرف نمی زند و به آنان نظر نمی کند و آنان را از گناهان پاکیزه نمی سازد و برای آنان عذابی دردناک است ، یک از آن گروه کسانی هستند که با خود نکاح کرده اند».[1] می‌دانید منظور از ازدواج با خود در این روایت چیست؟! یعنی اینکه شخص کاری با خود بکند که منی از خارج شود. زیرا بر انسان حرام است که بوسیله غیر همسر خود ارضاء شود. آری این عمل آنچنان در نزد خداوندی که رحمت او همه چیز را فرا گرفته است قبیح می‌باشد که فردای قیامت به شخص استمناء کار نظر رحمت نمی‌کند.
چند مسأله شرعی در مورد این عمل زشت بیان می‌شود:
پرسش: آیا عمل استمنا در ماه مبارک رمضان حرام است (خود ارضائی) ؟
پاسخ: بله حرام است و یکی از مبطلات روزه است .
و اگر کسى استمناء کند ، در حالى که جاهل باشد به اینکه استمناء روزه را باطل می کند چنانچه در جهل خود معذور باشد ، روزه اش صحیح است .
و همچنین اگر با خود کارى کند در حالى که از خود مطمئن بوده منی از او خارج نمی شود و اتفاقا و بدون قصد منی خارج شود روزه صحیح است.
و گرنه در صورتى که بداند آن کار روزه را باطل مى کند ، اضافه بر قضا ، کفاره هم بر او واجب میشود . وهمچنین است بنا بر احتیاط واجب کسى که جاهل به حکم است ولى در جهل خود معذور نیست و مطمئن هم نیست یعنى احتمال مى دهد که مبطل باشد.
و در کفاره افطار روزه ماه رمضان ، کافی است به شصت فقیر غذا بدهد به هر کدام ۷۵۰ گرم گندم یا آرد یا نان .
واگر قضای آن را یک سال تأخیر بیاندازد تا ماه رمضان بعد برسد باید بابت هر روزعلاوه بر قضا همان مقدار غذا را به یک فقیر بدهد و اگر بیش از یک سال تاخیر بیاندازد کفاره تکرار نمى شود.
و توبه و استغفار کند.

پرسش: آیا استمناء در روز ماه رمضان روزه را باطل می کند؟ اعم از آنکه منی بیرون بیاید یا نه و کفاره آن چیست؟ وانگهی اگر چنان کاری را زنان انجام دهند حکم آن چیست؟

پاسخ: اگر به قصد انزال، استمنا کند و انزال هم بشود روزه باطل می شود و بر او قضا و کفاره واجب است (روزه دو ماه پی در پی و یا اطعام شصت فقیر) اما اگر استمناء کند و قصد انزال هم داشته باشد لیکن منی خارج نشود او باید روزه آن روز را به قصد قربت مطلقه بگیرد آنگاه قضا هم بکند.
و اگر استمناء کند و قصد انزال نداشته باشد و عادت او هم چنان نبوده است که انزال بشود ولی احتمال انزال می داده و اتفاقاً منی هم خارج شود بر او واجب است قضا کند و کفاره واجب نمی شود.
و اما اگر بر خودش مطمئن بوده که منی خارج نخواهد شد از قضا منی بیرون آید نه قضا واجب می شود و نه کفاره و در این مسائل فرقی میان زن و مرد نیست .[2]

پی‌نوشت‌ها:
[1] وسائل ‏الشیعة ج : 20 ص : 354 حدیث 25810
[2] سوال و جواب‌ها در محضر ایت الله سیستانی

طبقه بندی: احکام روزه، 
برچسب ها: استمنا، خودارضایی، روزه، شهوت،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ شنبه 1394/03/30 توسط : راه حق