تبلیغات
پرسمان احکام - زن برای روزه هم باید از شوهرش اجازه بگیرد؟!
وقتی که گفته می‌شود زن باید از مرد اجازه بگیرد یا از او اطاعت کند بعضی فکر می‌کنند زن برای تمام امور خود، عبادی و غیر عبادی باید از همسر خود اجازه بگیرد و یا هر چه مرد گفت اطاعت کند، در حالیکه اینگونه نیست. آنچه بر اساس فتاوا اکثر مراجع اذن گرفتن و اطاعت از شوهر بر زن واجب است، دو مورد می‌باشد: اول اطاعت شوهر در استمتاعات و دوم در بیرون رفتن از خانه.[1] بله در مواردی رضایت شوهر شرط شده است مثلا اگر بخواهد از مال او صدقه بدهد یا موارد نادر دیگری از اجازه گرفتن وجود دارد.

اسلام برای اینکه آرامش درون خانواده حفظ شود قوانین شرعی را قرار داده است و گاهی انجام بعضی از امور عبادی مانند روزه مستحبی و... را اگر مزاحم  حق شوهر باشد را منوط به اجازه شوهر کرده است. زیرا وقتی مرد نیاز جنسی داشته باشد و همسر او روزه باشد و ارضاء نشود امکان دارد خدای ناکرده سراغ انحرافی برود و یا اینکه بخاطر عدم ارضاء عصبی شده و با ا خلاق تند فضای خانواده را متشنج و مضطرب کند لذا اسلام در این موارد به زنان دستور داده است که ابتدا از شوهر خود اجازه بگیرند.
در موارد واجب اسلام به هیچ عنوان اجازه شوهر را دخیل نمی‌داند. مثلا هیچ زنی برای روزه واجب ماه مبارک رمضان نباید از شوهرش اجازه بگیرد. و اگر شوهر هم او را منع کرد نباید به حرف او توجه کند و اگر خواست کامجویی از او کند، نباید اجازه دهد و اگر بزور از او کام گرفت و او روزه بود روزه زن باطل نمی شود.
نظر شما را به فتوایی که کاملا جوانب مسأله را توضیح داده است جلب می‌کنم:
آیا زن برای گرفتن روزه های واجب و قضای آنها نیاز به اجازه شوهر دارد یا خیر؟
آیت الله مکارم شیرازی: در روزه ماه مبارک رمضان و روزه های قضایی که وقت آن کم است(مثلا 10 روزه قضا از رمضان گذشته مانده و 10 روز نیز تا رمضان فرصت دارد) نیازی به اجازه شوهر نیست و باید روزه بگیرد ولی در روزه‌های نذر، مستحبی و روزه های قضایی که تا ماه رمضان وقت کافی دارد و روزه گرفتن مزاحم حقوق شوهر می‌شود باید از شوهر اجازه بگیرد. البته در قضای روزه رمضان که وقت کافی دارد اگر بدون اطلاع شوهر روزه گرفت و بعد از اذان ظهر شوهر تقاضای تمکین و مانند آن نمود زن باید روزه خود را ادامه دهد.[2]

پی‌نوشت‌ها:
[1] سایت ایت الله سیستانی/ پرسش و پاسخ/حقوق همسر س 5
[2] استفتائات از معظم له/ قضای روزه

طبقه بندی: احکام روزه،  احکام روابط زن و مرد، 
برچسب ها: همسر، روزه، نماز،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 1394/04/15 توسط : راه حق