تبلیغات
پرسمان احکام - پسرم روزه نمی‌گیرد غذا برایش درست کنم؟
ارزش روزه داری
یکی از مشکلاتی که مادرهای متدین عزیز در ماه مبارک رمضان دارند، غذا درست کردن برای فرزندانی است که روزه نمی‌گیرند. متاسفانه بعضی از فرزندان به هر دلیلی روزه که نمی‌گیرند از مادر خویش نیز انتظار دارند که مانند ماه‌های دیگر برای آنها غذا درست کند. البته گاهی مرد خانه هم به بهانه‌های واهی روزه نمی‌گیرد و از همسر خود تقاضای غدا دارند.
حال سوال اینجاست که آیا این بانوان بزرگوار حق دارند که برای این افراد روزه‌خوار غذا درست کنند و در اختیار آنها قرار دهند؟

در جواب به این سوال ابتدا باید گفت که آیا روزه‌خواری این افراد  بخاطر عذر شرعی است یا نه بدون عذر؟ اگر عذر شرعی داشته باشد مانند اینکه بیمار باشد یا بعد از زوال از سفر رسیده یا دختری که عادت هست یا... در تمام این موارد چون شخص از لحاظ شرعی معذور هست هیچ تکلیفی متوجه او نیست و نه تنها گناهی ندارد بلکه اگر اخلاص داشته باشند ثواب نیز خواهند برد.
اما اگر آن افراد عذر شرعی نداشته باشند و از روی بی مبالاتی  روزه نگرفته باشند، بانوان بزرگوار حق ندارند برای آنها غذا درست کنند زیرا براساس آیه شریفه« تَعَاوَنُواْ عَلَى الْبرِّ وَالتَّقْوَى وَلاَ تَعَاوَنُواْ عَلَى الإِثْمِ وَالْعُدْوَانِ؛ در هر كار خیر و تقوا یكدیگر را یارى دهید و بر گناه و تجاوز همكارى نكنید.»[1] زیرا غذا درست کردن غذا برای اآنها به نحوی همکاری با آنها بر عمل بد آنهاست که یکی از واجبات و فروع دین را رها کرده‌اند.
استفتاء از سه مرجع بزرگوار در این زمینه:
ایا می‌شود برای کسی که روزه نمی‌گیرد غذا درست کرد؟
حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای:
اگر روزه گرفتن براى او واجب باشد و بدون عذر شرعى روزه نمى‌گیرد، جایز نیست.
حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی :
بطور کلی اگر آن شخص، شرعا معذور از روزه گرفتن باشد مانعی ندارد ولی در صورتی که معذور نیست باید آنها را با زبان خوب، نهی از منکر نماید و از تهیه آن خودداری نماید.
حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی:
چنانچه فرد مذکور در افطار روزه معذور است، مانعی ندارد.[2]

پی‌نوشت‌ها:
[1] سوره مائده آیه 2
[2] استفتائات به نقل از سایت اسلام کوئست

طبقه بندی: احکام روزه، 
برچسب ها: نماز، روزه، افطار، غذا،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 1394/04/15 توسط : راه حق