تبلیغات
پرسمان احکام - وحدت اسلامی فضیلتی حیات بخش
وحدت اسلامی فضیلتی حیات بخش
تعداد بازدید : مرتبه
وحدت اسلامی

از سوی امام خمینی (ره) فاصله بین ۱۲ ربیع الأول (سالگرد ولادت پیامبر بنا بر روایات أهل سنت) تا ۱۷ ربیع الأول (تاریخ ولادت رسول الله بنا بر روایات شیعه)  به عنوان هفته وحدت نامگذاری شده است. این نامگذاری مدبّرانه و حکیمانه ایشان ریشه در آیات قرآن و آموزه‌های دینی دارد. اساسا وحدت در جامعه اسلامی از مهمترین فضیلت‌هایی است که همه افراد در تمام جوامع اسلامی موظف به تلاش در جهت آن می‌باشند، زیرا خداوند در قرآن فرمان می‌دهد: «وَ اعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمیعاً وَ لا تَفَرَّقُوا [آل عمران / ۱۰۳] و همگى به ریسمان خدا (قرآن، اسلام و هر وسیله وحدتی‏) چنگ زنید و پراكنده نشوید».
البته وحدت جوامع و مذاهب اسلامی به معنای تبعیت همه از یک مذهب خاص نیست، که این نوع وحدت نه عملی است و نه منظور نظر کسی این نوع وحدت است. چه اینکه همه اختلافات را نمی توان نادیده گرفت و پیروان مذاهب مختلف را اجبار به تغییر عقیده و گرایش به مذهب دیگری نمود، بلکه مقصود از وحدت اسلامی همبستگی مسلمانان و اتحاد پیروان مذاهب گوناگون با وجود اختلافات مذهبی، در برابر دشمنان اسلام و استعمارگران است.
فضیلت وحدت اسلامی زمانی متبلور می‌شود که مذاهب اسلامی اختلافات مذهبی را جهت تحقیر و کینه توزی به یکدیگر به کار نبرند که این امر موجب تضعیف جامعه مسلمانان است، بلکه مذاهب اسلامی با توجه و عنایت مضاعف به مشترکات بسیار مانند کتاب آسمانی واحد، پیامبر واحد، دین واحد، اعمال و فرائض واحد ... هرچه بیشتر با روح برادری و اخوت اسلامی خود را بر محور این مشترکات به هم نزدیک نمایند و برای حفظ و تعالی اسلام با همدیگر همکاری و همیاری داشته باشند؛ چرا که هر دو دشمن واحدی دارند. دشمنان اسلام، دشمنان تمام مذاهب اسلامی هستند، لذا در برابر این دشمنان و برای جلوگیری از سوء استفاده آنان از اختلافات باید بر وجوه اشتراک خود تکیه کنند، تا بتوانند بر دشمنان اسلام که دشمن مشترک مسلمانان هستند، از خود دفاع کنند.
کما اینکه حضرت امام خمینی و رهبر معظم انقلاب بر وحدت جهان اسلام به عنوان یك راهبرد تأكید و توصیه داشته‌اند. یكی از پركاربردترین واژه‌ها در كلام امام و رهبری وحدت است. چه در حوزه‌ی داخل و چه در عرصه‌ی جهان اسلام. وحدت اسلامی دارای عناصر و مبانی ثابتی مانند قرآن، نبوت‌، سنت و سیره‌ی رسول الله (صلی‌الله‌علیه‌وآله) است كه همه‌ی مسلمانان در مورد آنها اتفاق نظر دارند و در طول تاریخ اسلام استمرار داشته است.
ضرورت‌های تحولات امروزه جهان خطر صف بندی دشمنان مشتركی چون امریكا‌، اسرائیل و انگلیس باید برای مسلمین مهم باشد كه اختلافات مذهبی را فراموش نمایند، چنانكه علامه شرف الدین می فرمود: «به خاطر سیاست بین ما اختلاف افكندند و ما بخاطر سیاست باید با هم متحد باشیم».[۱]
بنابراین، نگاه به وحدت به عنوان یك موضوع استراتژیك دراز مدت و نه یك تاكتیك موقت است و استفاده از ظرفیت‌ها و فرصت‌های مشترك برای برجسته شدن موضوع وحدت همچون اعلام فاصله زمانی تولد پیامبر اسلام بنا به قول اهل سنت و شیعه به عنوان هفته وحدت كه نقش بسیار مهمی در برجسته شدن و گام برداشتن عملی به سمت وحدت اسلامی ایفا می‌كند و یا فرصت حج كه در آن اشتراكاتی همچون قبله، نماز، اعمال و حتی لباس حجاج زمینه ای برای وحدت و هماهنگی مسلمانان با یكدیگر را به وجود می آورد.
و از دیگر سو برخورد جدی با عناصر وحدت شكن و اقدامات مخرب وحدت در هر دو سوی همچون برخی شبكه های ماهواره ای كه به جای بیان دیدگاه های علمی خویش و نقد علمی طرف مقابل در فضایی منطقی و معقول، صرفاً به دشنام گویی بر علیه معتقدات طرف دیگر مشغول بوده و بهترین فرصت را برای گسترش تفكرات افراطی طلبانه تكفیری ها و گسستن هر گونه رشته وحدتی فراهم می آورند.[۲]
--------------------------------
پی نوشت:
[۱]. اجتهاد در مقابل نص، شرف الدین، عبد الحسین، ترجمه، دوانی، علی، ص ۸، چاپ دوم، کتابخانه بزرگ اسلامی، ۱۳۹۶ق.
[۲]. مقاله دیپلماسی شیعه، دکتر ابراهیم فیاض، هفته نامه پگاه حوزه، شماره ۲۷۷.
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 1394/10/7 توسط : محمد علی رضایی