تبلیغات
پرسمان احکام - زنان باردار روزه نگیرند مشکلی نیست. اما؟

با توجه به رسیدن ماه ضیافت الهی و همچنین با توجه به این که بعضی از خانم ها در این ماه مبارک باردار هستند تکلیف آنها در قبال روزه گرفتن چیست؟ آیا روزه دارند؟ یا نه؟ اگر نمی توانند روزه بگیرند آیا باید قضای آن  را به جا بیاورند یا کفاره هم به گردن آنها واجب است؟ نظر مراجع بزرگوار را در این زمینه بررسی می کنیم.

حضرت امام (ره)

زنى كه زاییدن او نزدیك است و روزه براى حملش ضرر دارد، روزه بر او واجب نیست، و باید براى هر روز یك مد طعام، یعنى گندم یا جو و مانند اینها به فقیر بدهد. و نیز اگر روزه براى خودش ضرر دارد، روزه بر او واجب نیست. و بنابر احتیاط واجب باید براى هر روز یك مد طعام به فقیر بدهد، ودر هر دو صورت روزه‏هایى را كه نگرفته باید قضا نماید. (1) 

مقام معظم رهبری

سوال:  آیا روزه گرفتن بر زن باردارى كه نمى‏داند روزه بر جنین او ضرر دارد یا خیر، واجب است؟

 جواب: اگر بر اثر روزه، خوف ضرر بر جنین داشته باشد و خوف وى هم داراى منشاء عقلائى باشد، افطار بر او واجب است و در غیر این صورت واجب است كه روزه بگیرد.(2)

حصرت آیت الله مکارم

زنان باردارى كه وضع حمل آنها نزدیك است و روزه براى حمل آنها ضرر دارد روزه گرفتن بر آنها واجب نیست، ولى كفّاره اى را كه در مسأله قبل گفته شد باید بدهند، امّا اگر روزه براى خودش ضرر دارد روزه بر او واجب نیست كفّاره هم ندارد، ولى بعداً قضا مى كند. (3)

حضرت آیت الله بهجت

زنى كه زاییدن او نزدیك است و روزه براى حملش یا خودش ضرر دارد، واجب است افطار نماید و براى هر روز یك مُد طعام به فقیر بدهد و در هر صورت روزه هایى را كه نگرفته ، بعداً قضا نماید. (4)

حضرت آیت الله صافی

زنى كه زاییدن او نزدیك است وروزه براى حملش یا براى خودش ضرر دارد روزه بر او واجب نیست و در صورت اول باید براى هر روز بنا بر احتیاط لازم یك مد طعام به فقیر بدهد. ولـى اگـر روزه بـراى خـودش ضـرر داردرعـایـت ایـن احتیاط لازم نیست اگر چه بهتر است و روزه هایى را كه نگرفته باید قضا نماید . (5)

حضرت آیت الله سیستانی

 زنى كه زاییدن او نزدیك است و روزه براى خودش یا حملش ضرر دارد , روزه بر او واجب نیست , و باید براى هر روز یك مد طعام به فقیر بدهد , و در هر دو صورت روزه هایى را كه نگرفته باید قضا نماید. (6)

حضرت آیت الله فاضل

اگر روزه گرفتن براى جنین زن حامله ضرر داشته باشد روزه بر او واجب نیست و باید قضاى آن را بعداً بگیرد و اگر روزه گرفتن براى خود زن حامله ضرر دارد نباید روزه بگیرد و باید قضاى آن را بعداً بگیرد و یك مدّ طعام نیز براى هر روز كه روزه نگرفته به فقیر بدهد. (7)

حضرت آیت الله تبریزی

زنى كه زائیدن او نزدیك است و روزه براى حملش ضرر دارد, روزه بر او واجب نـیـسـت , و بـاید براى هر روز یك مد طعام به فقیر بدهد و نیز اگر روزه براى خودش ضرر دارد, روزه بـر او واجـب نیست , و بنابر احتیاط مستحب براى هر روز یك مد طعام به فقیر بدهدو در دو صورت روزه هائى را كه نگرفته باید قضا نماید. (8)

پی نوشت:.................................................................................

1.       توضیح المسائل حضرت امام خمینی(ره)، مسئله 1728.

2.       استفتائات مقام معظم رهبری، سوال 745.

3.       توضیح المسائل حضرت آیت الله مکارم شیرازی، مسئله1453.

4.       توضیح المسائل حضرت آیت الله بهجت،مسئله288.

5.       توضیح المسائل حضرت آیت الله صافی،مسئله 1737.

6.       توضیح المسائل حضرت آیت الله سیستانی،مسئله 1734.

7.       توضیح المسائل حضرت آیت الله فاضل لنکرانی،مسئله1778.

8.       توضیح المسائل حضرت آیت الله تبریزی،مسئله1737.

طبقه بندی: احکام روزه، 
برچسب ها: رمضان، ضیافت الهی، زنان باردار، مراجع، روزه،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 1391/04/27 توسط : رستگاری