تبلیغات
پرسمان احکام - کافر حربی و کپی رایت !
کافر حربی و کپی رایت !
تعداد بازدید : مرتبه
اموال تمام انسان ها از نظر اسلام محترم است و نباید بدون اجازه یا رضایت آنها در آن تصرف کرد حتی کسانی که مسلمان نیستند و یا کسانی که به هیچ دینی اعتقاد ندارند و به اصطلاح لائیک هستند .
این افراد چه در میان مسلمانان زندگی کنند و چه در کشورهای دیگر ، باز هم اموال آنها مورد احترام است و هیچ مسلمانی حق تعرض به آن را ندارد.
از طرف دیگر حقوق معنوی از جمله حق کپی رایت از مواردی است که محل بحث و نظر است که آیا مانند اموال است و باید محترم باشد یا احترامی ندارد ! همان طور که در پست های گذشته دیدید ، بین مراجع در این زمینه اختلاف نظر وجود دارد .
اما در مورد اموال و حقوق کفار حربی یعنی کفاری که در حال جنگ و ستیز با مسلمانان هستند اختلاف خاصی نیست و تا آنجا که ما اطلاع داریم فقهای بزرگوار اسلام ، اموال آنان را به حکم اولی ، محترم نمی دانند و بالتبع برای حقوق آنان نیز ارزشی قائل نیستند از این رو کپی کردن محصولات آنان نیز جایز است .

اما کفار حربی چه کسانی هستند ؟


باید بگوییم که تعیین مصداق برای کفار حربی را بهتر است به خود مراجع واگذار کنیم چرا که در این زمینه تفاوت هایی در فتاوا وجود دارد مثلا بسیاری از مراجع آمریکا و اسرائیل را کفار حربی می دانند و برخی از مراجع انگلیس را هم به این جمع اضافه می کنند .
همچنین برخی از مراجع تنها دولت های این کشور ها را در نظر دارند ولی برخی دیگر علاوه بر دولت ها ، کمک کنندگان به آنها را هم جزء آنها محسوب می کنند مانند شرکت ها یا مردمی که به این دولت ها مالیات می دهند. (1)  
بنابراین هر مکلفی در این زمینه باید به نظر مرجع خود مراجعه کند و به حکم شرعی خود عمل نماید.  

همیشه موفق و سلامت باشید  

پی نوشت:
1. استفتاء از دفتر مراجع عظام حضرات آیات خامنه ای ، مکارم شیرازی ، وحید خراسانی ، نوری همدانی و ...
به ترتیب به شماره های : 7746666 ، 7840001 ، 7740611 ، 7741850 - 0251
طبقه بندی: احکام چاپ و کپی و رایت، 
برچسب ها: کپی رایت، کافر حربی، کفار حربی،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 1391/07/9 توسط : سجاد ساجدی