تبلیغات
پرسمان احکام - شب عروسی و حضور خواننده خانم؟!؟
شب عروسی و حضور خواننده خانم؟!؟
تعداد بازدید : مرتبه


عروسی یکی از دوستانم بود و چون از بچه های مثبت بود و نمیخواست مراسم عروسی  رو آلوده به گناه کنه،خواست بدونه  خانمها میتونن برای خودشون یه خواننده زن بیارن و یه مجلس تقریبا شاد داشته باشن.......

داستان شاد بودن عروسی های ما داره تبدیل به یه معضل میشه،چون برای شاد بودن برنامه نداریم ، واقعا فقط با موسیقی میشه شاد بود؟؟برای شادی در عروسی ها چه پیشنهادی دارید؟؟

آیا جایز است زن در شب عروسى (در مجلس زنان)، غنا و آواز بخواند و عده‏اى به رقص و زدن بر روى میز و صندلى مشغول شوند؟ حكم شرعى چنین مجلسى چیست (البته از آلات موسیقى استفاده نمى‏شود)؟

 همه مراجع (به جز آیات عظام تبریزى و خامنه‏اى): در فرض مذكور اشكال دارد.(1)

 آیت‏الله تبریزى: اگر مرد یا پسر ممیز در مجلس زنانه حضور نداشته باشد و از موسیقى لهوى نیز استفاده نكنند آواز زن در مجلس زنان و رقص زن براى زنان و زدن بر میز و صندلى و مانند آن- كه از آلات موسیقى محسوب نمى‏شود- اشكال ندارد.(2)

 آیت‏الله خامنه‏اى: اگر كیفیت زدن به شیوه متداول در عروسى‏هاى سنتى باشد و لهو محسوب نشود و نیز رقص زن براى زنان، باعث تحریك شهوت و یا مفسده دیگر نگردد، اشكال ندارد.(3)


پى‏نوشت‏

 (1) آیت‏الله مكارم، استفتاءات، ج 1، س 535 آیت‏الله صافى، جامع‏الاحكام، ج 1، س 1023 آیت‏الله فاضل، جامع‏المسائل، ج 1، س 1736 و 1737 دفتر آیت‏الله سیستانى، امام، آیت‏الله نورى، آیت‏الله وحید و آیت‏الله بهجت.

 (2) آیت‏الله تبریزى، صراط النجاة، ج 6، س 1456 و 1448 و 1444.

 (3) آیت‏الله خامنه‏اى، اجوبة الاستفتاءات، س 1133 و 1134 و 1166.

 

طبقه بندی: احکام رقص و موسیقی، 
برچسب ها: خواننده، شب عروسی، غنا، شادی، لهو، رقص،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 1391/08/10 توسط : مرتضی باقری
نمایش نظرات 1 تا 30