تبلیغات
پرسمان احکام - هرگونه شکاری حلال نیست
هرگونه شکاری حلال نیست
تعداد بازدید : مرتبه

 

                             

شکار با اسلحه دارای شرایط ذیل است که در صورت رعایت نکردن، شکار آنان حرام است.

حضرات آیات امام خمینی،سیستانی،صافی،فاضل،تبریزی و مکارم شیرازی

اول: آنكه اسلحه شكار مثل كارد و شمشیر برنده باشد، یا مثل نیزه و تیر، تیز باشد كه به واسطه تیز بودن، بدن حیوان را پاره كند.و اگر به وسیله دام یا چوب و سنگ و مانند اینها حیوانى را شكار كند، پاك نمى‏شود و خوردن آن هم حرام است. و اگر حیوانى را با تفنگ شكار كنند، چنانچه گلوله آن تیز باشد كه در بدن حیوان فرو رود و آن را پاره كند، پاك و حلال است. و اگر گلوله تیز نباشد بلكه با فشار در بدن حیوان فرو رود و حیوان را بكشد، یا به واسطه حرارتش بدن حیوان را بسوزاند و در اثر سوزاندن، حیوان بمیرد، پاك و حلال بودنش اشكال دارد.

دوم: كسى كه شكار مى‏كند باید مسلمان باشد یا بچه مسلمان باشد كه خوب و بد را بفهمد، و اگر كافر یا كسى كه اظهار دشمنى با اهل بیت پیغمبر صلى الله علیه و آله و سلم مى‏كند، حیوانى را شكار نماید، آن شكار حلال نیست.

سوم: اسلحه را براى شكار كردن حیوان به كار برد. و اگر مثلا جایى را نشان كند و اتفاقا حیوانى را بكشد، آن حیوان پاك نیست و خوردن آن هم حرام است.

چهارم: در وقت بكار بردن اسلحه نام خدا را ببرد و چنانچه عمدا نام خدا را نبرد، شكار حلال نمى‏شود. ولى اگر فراموش كند، اشكال ندارد.

پنجم: وقتى به حیوان برسد كه مرده باشد، یا اگر زنده است، به اندازه سر بریدن آن وقت نباشد. و چنانچه به اندازه سر بریدن وقت باشد و سر حیوان را نبرد تا بمیرد، حرام است.[1]

حضرت آیت الله سیستانی
دوم: كسى كه شكار مى كند باید مسلمان باشد یا بچه مسلمان باشد كه خوب و بد را بفهمد و اگر كافر غیر كـتابى یا كسى كه در حكم كافر است - مانند نواصب - حیوانى را شكار نماید، آن شكار حلال نیست،بلكه كافر كتابى هم اگر حیوانى را شكار كند و نام خدا را هم ببرد آن حیوان بنابر احتیاط حلال نمى شود.
چـهـارم: در وقت به كار بردن اسلحه نام خدا را ببرد ، و چنانچه پیش از خوردن به هدف نام خدا را ببرد باز هـم بنابر اقوى كفایت مى كند ولى اگر عمدا نام خدا را نبرد شكار حلال نمى شود، ولى اگر فراموش كند اشكال ندارد.[2]

حضرت آیت الله مکارم شیرزای

اول: آن كه با اسلحه برنده اى مانند شمشیر و كارد و خنجر یا تفنگ و مانند آن باشد خواه گلوله آن تیز باشد یا نه، ولى طورى باشد كه بدن حیوان را پاره كند و از آن خون جارى گردد، ولى اگر به و سیله دام یا چوب و سنگ و مانند آن حیوانى را شكار كنند حرام است، مگر این كه موقعى به حیوان برسند كه هنوز زنده باشد و آن را مطابق آداب شرع سر ببرند.

دوم: بنابر احتیاط واجب شكار كننده، مسلمان باشد یا بچّه مسلمانى كه خوب و بد را مى فهمد.[3]

پی نوشت:

1.توضیح المسائل حضرت امام مسئله2601،سیستانی مسئله2610،صافی مسئله2610،فاضل مسئله2727،تبریزی مسئله2610 و مکارم مسئله2234

2.توضیح المسائل آیت الله سیستانی،مسئله 2610

3. توضیح المسائل آیت الله مکارم شیرازی،مسئله 2234

طبقه بندی: احکام سر بریدن و شکار، 
برچسب ها: شکار، حلال، تفنگ، حیوان، کارد، شمشیر،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ شنبه 1392/06/9 توسط : رستگاری