تبلیغات
پرسمان احکام - محرمات احرام (فسوق)
محرمات احرام (فسوق)
تعداد بازدید : مرتبه
یکی دیگر از مواردی محرمات احرام برای زائر بیت الله الحرام، فسوق است فسوق را در لغت به چند معنای مشهور تعریف کرده اند، از جمله: 1- بیرون شدن از فرمان خدا 2- خارج شدن از طریق حق 3- ارتکاب اعمال زشت و گناه آلود  [1] 4- خروج از حدود شریعت[2] با توجه به معانی نقل شده درباره فسوق از اهل لغت، به سراغ احکام گفته شده از مراجع درباره ارتکاب فسق در حج تمتع می روم.

فُسوق (دروغ گفتن و فحش دادن و فخر فروشی) 

فسوق اختصاص به دروغ گفتن ندارد[3] بلکه فحش دادن و فخر[4] به دیگران کردن نیز فسوق است، و از برای فسوق کفاره نیست، فقط باید استغفار کند، و مستحب است چیزی کفاره بدهد و اگر گاو ذبح کند بهتر است.

 

پی نوشت:

1-فرهنگ لغت عمید

2-لغت نامه دهخدا

3 ـ آیة الله بهجت: اظهر مقیّد بودن دروغ گفتن و دشنام دادن و مفاخرت است به آنکه برغیر محرم حرام باشند.

4 ـ آیت الله خویی: مراد از فسوق در آیه مبارکه ( فَلا رَفَثَ وَ لا فُسوقَ وَ لا جِدالَ فِی الْحَجِّ ) دروغ و دشنام است، و فخر کردنِ حرام هم ملحق به فسوق است.

آیة الله خویی: فخر در صورتی که مستلزم اهانت به دیگران نباشد حرام نیست.

آیة الله تبریزی: فخر کردن بر دیگران اگر برای اثبات فضیلت و برتری برای خود باشد که توهین دیگری را در برداشته باشد این عمل فی نفسه حرام است.

آیة الله فاضل: خواه موجب نقص دیگران باشد و یا نباشد.

آیة الله مکارم: بنابر احتیاط واجب فخر فروشی نیز از فسوق است.

آیة الله سیستانی: فخر کردن اگر مستلزم اهانت و تحقیر مؤمن باشد همیشه حرام است و در حال احرام حرمتش مؤکّد است و اگر چنین نباشد اشکالی ندارد حتی در حال احرام.

آیة الله خامنه ای

مسأله 247 ـ  فسوق به معناى دروغ گفتن و ناسزا گفتن و فخر فروشى است، بنابراین حرمت دروغ و ناسزا در حال احرام بیشتر است، اما فخر فروشى كه در حالت معمول حرام نیست، در حال احرام حرام است.

مسأله 248 ـ  فسوق، كفاره ندارد و فقط باید استغفار كند.

منبع: منتخب مناسک حج-صفحه 106- مرکز تحقیقات حج

طبقه بندی: احکام حج، 
برچسب ها: فحش، دروغ، فسوق، فخر فروشی، کفاره، حرام، احرام،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 1392/07/29 توسط : مرتضی باقری