تبلیغات
پرسمان احکام - محرمات احرام (کشتن حیوانات ساکن در بدن)
معمولا زائران سرزمین وحی با مشکلاتی در زمینه بهداشت مواجه می شدند، و یا در مواردی بیماری های واگیر دار از کشورهای دیگر وارد سرزمین وحی می شد که نگرانی هایی را ایجاد می کرد.با این مقدمه  یکی از این بیماریها وجود حشرات کوچک در بدن باشد که معمولا انسان در اولین قدم  اقدام به کشتن آنها می کند، اما این اقدام برای شخص محرم حرام است.

مسئله: کشتن[1] جانورانی که در بدن[2] ساکن می شوند[3] مثل شپش و کَک[4]و کنه که در بدن حیوان است.[5]
 

پی نوشت:

1 ـ آیة الله بهجت: بنابر مشهور و موافق با احتیاط، و در خصوص شپش حرمت قتل و القاء از جسد یا ثوب خالی از وجه نیست.

2 ـ آیة الله فاضل: انسان یا حیوان.

3 ـ آیة الله زنجانی: کشتن شپش مطلقاً و کشتن پشه و کک ـ و بنابر احتیاط سایر جانورانی که در بدن ساکن می شوندـ در صورتی که آزار نرسانند، جایز نمی باشد، همچنان که بر محرم جایز نیست شپش را از بدن یا لباسش بیندازد و انداختن سایر حشرات از بدن و لباس مانعی ندارد.

آیة الله خامنه ای: بنابر احتیاط واجب.

4 کَک: حشره ای است به اندازه شپش، بال ندارد و چون پاهای عقب او بلند است به آسانی می جهد، خرطومی دارد که با آن خون انسان را می مکد و گاهی باعث سرایت بیماری طاعون می شود. «فرهنگ عمید».

5 ـ آیة الله سیستانی متعرض حکم کنه که در بدن حیوان است نشده اند و در مورد پشه و کک فرموده اند اگر ضرر از آنها متوجّه شخص نباشد احتیاط واجب این است که آنها را نکشد و اما راندن آنها جایز است.

آیات عظام خویی، تبریزی، گلپایگانی، صافی: کشتن شپش و انداختن او از بدن برای محرم جایز نیست اما پشه و کک احتیاط در نکشتن آنهاست در صورتی که ضرری متوجه محرم نشود اما تا راندن آنها ظاهراً جایز است هر چند احوط ترک است.

 

طبقه بندی: احکام حج، 
برچسب ها: کشتن، شپش، کک، کنه، احرام، کفاره، پرسمان،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 1392/07/29 توسط : مرتضی باقری