تبلیغات
پرسمان احکام - حق ویزیت پزشکان
حق ویزیت پزشکان
تعداد بازدید : مرتبه

بعضی از مشاغل به گونه ای است که برای تعیین اجرت کار آنان، ضابطه خاصی  وجود ندارد، مثل وکالت و طبابت، بنابراین در این موارد باید دو طرف در مورد اجرت، باهم توافق نمایند، و  فقط رضایت طرفین شرط می باشد، مثلا اگر پزشکی، شرط معالجه بیمار را مبلغی معین نماید و بیمار نیز قبول نماید، در این صورت بیمار، حق طبابت را باید طبق توافق بپردازد.

اما اگر قبلا  توافق و تراضی حاصل نشده، باید طبق آنچه در عرف و عادت، بابت چنین کاری مزد می دهند، به همان میزان حق طبابت پرداخت شود، یعنی پرداخت اجرت المثل واجب است، و در هر حال رعایت انصاف و عدالت از طرفین بسیار خوب است.
اما در صورتی که از طرف دولت نرخ و تعرفه مشخصی برای پزشکان تعیین شده باشد، خارج از تعرفه  تعیین شده، حق دریافت پول از بیماران را ندارند.
پزشكان و پرستاران كه در مقابل خدمات مختلف پزشكى دستمزد‌ مى‌گیرند، هرگاه نیّتشان خدمت باشد و گرفتن اجر و مزد براى تأمین زندگى صورت گیرد، بدون شک دارای اجر و پاداش اخروى خواهند بود، چنان که خداوند ارزش نجات جان  یک انسان را، به اندازه نجات تمام  انسان ها بیان می کند و می فرماید:
«...وَ مَنْ أَحْیَاهَا فَکَأَنَّمَا أَحْیَا النَّاسَ جَمِیعًا»« و هـر كـس نفسی را زنـده كـنـد گویا همه مردم را زنده كرده است.»(مائده،32)

پی نوشت ها:
احکام پزشکان و بیماران آیت الله فاض، م109، احکام پزشکی آیت الله مکارم، س67.

طبقه بندی: احکام و مسائل پزشکی، 
برچسب ها: حق ویزیت، توافق با بیمار، زیرمیزی،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 1392/08/29 توسط : امید