تبلیغات
پرسمان احکام - فیلمبرداری مخفیانه ممنوع
فیلمبرداری مخفیانه ممنوع
تعداد بازدید : مرتبه


بر عکس برخی از افراد که علاقه زیادی به قرار گرفتن در جلوی دوربین دارند، عده زیادی با دوربین احساس راحتی نمی‌کنند، و دوست ندارند، تصویر و فیلمی از آنها گرفته شود و حتی افرادی که با دوربین مشکلی ندارند، وقتی تصویر آنان به صورت پنهانی و بدون اطلاع گرفته شود، احساس نارضایتی می کنند.

با توجه به این موضوع، ممکن است این سوال در ذهن به وجود آید که آیا اساسا فیلم‌برداری، عکس‌برداری یا صدابرداری از شخصی بدون رضایت او، گناه محسوب می شود یا خیر؟
در اینجا چند موضوع باید بررسی شود:
۱- در جایی که فردی با ورود به حریم شخصی دیگران اقدام به عکس یا فیلمبرداری می نماید.
۲- در موردی که فرد در غیر حریم شخصی فرد دیگری اقدام به عکس و فیلمبرداری از آن فرد می کند.
۳- در هر دو صورت بالا، فردی که از او فیلم گرفته شده است یا قابل شناسایی می باشد و به او هتک حرمت می شود یا خیر هیچ بی احترامی در کار نیست.

و اما جواب از مسائل بالا؛ به نظر مراجع تقلید ورود به حریم شخصی دیگران جایز نمی باشد و بنابراین چه فیلم یا عکسی که گرفته شده است هتک حرمت باشد یا نباشد، انجام چنین کاری جایز نمی باشد. و اما در صورتی که فردی غیر از حریم شخصی اقدام به عکس یا فیلمبرداری نماید، در موردی که به آن فرد بی حرمتی شود یا اینکه آن فرد رضایت از این کار نداشته باشد، انجام چنین کاری جایز نیست.[۱]

پی نوشت:

۱- سایت حضرت ایت الله خامنه ای. سوال تلفنی از دفتر آیت الله مکارم شیرازی. سوال تلفنی از دفتر آیت الله صافی گلپایگانی. سوال تلفنی از دفتر آیت الله وحید خراسانی.
طبقه بندی: احکام و مسائل متفرقه، 
برچسب ها: حریم خصوصی، نظر مراجع تقلید، عکس، فیلم، نگاه حرام،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 1392/09/10 توسط : طلبه