تبلیغات
پرسمان احکام - چرا می دانیم ولی عمل نمی کنیم
چرا می دانیم ولی عمل نمی کنیم
تعداد بازدید : مرتبه
 قال رسول الله:« ان قوماً ركبوا سفینة فی البحر فاقتسموا فصار كل واحد منهم موضعه فنقر رجل موضعه بفاس فقالوا ما تصنع؟ قال هو مكانی اصنع به ما شئت. فان اخذوا علی یدیه نجا و نجوا و ان لم یاخذوا علی یدیه هلك و هلكوا»« پیامبر فرمود: مردمی در کشتی می نشینند و به دریا می روند. جایگاههای کشتی را بین خود تقسیم می کنند و هر فردی در نقطه ای مستقر می گردد. یكی از مسافرین به فكر سوراخ كردن كشتی می افتد. تبری به دست می گیرد و به جایگاه خود می كوبد. همسفر ها به او می گویند: چه می كنی؟ جواب می دهد: این نقطه متعلق به من و در اختیار من است، هر كاری بخواهم انجام می دهم! اگر مسافرین دستش را بگیرند و از این عملش بازدارند، او و خودشان نجات می یابند و اگر آزادش بگذارند، او و سایرین هلاك خواهند شد.»[۱]

در روایات نورانی از پیامبر اکرم جامعه تشبیه به کشتی شده است و همچنانچه اگر کسی بخواهد در مکان خاص خود در کشتی ضربه ای بزند و راه غرق شدن خود را بر خود هموار کند اسباب غرق شدن دیگران را نیز فراهم کرده است، در جامعه نیز اگر شخص و اشخاصی بخواهند فساد کنند سبب گمراهی و سقوط سایر افراد جامعه را بوجود آورده اند پس باید این افراد را از انجام این امور بازداشت. همچنین در روایتی از امام علی پیامد ترک امر به معروف و نهی از منکر اینگونه بیان شده است:«لَا تَتْرُكُوا الْأَمْرَ بِالْمَعْرُوفِ وَ النَّهْیَ عَنِ الْمُنْكَرِ فَیُوَلَّى عَلَیْكُمْ شِرَارُكُمْ ثُمَّ تَدْعُونَ فَلَا یُسْتَجَابُ لَكُمْ»« امر به معروف و نهی از منکر را ترک نکنید که بدکاران شما بر شما مسلط می شوند! آنگاه دعا می کنید ولی دعاهای شما مستجاب نمی شود».[۲]

چقدر احادیث تکان دهنده در مورد امر به معروف و نهی از منکر  مانند احادیث بالا شنیده ایم و خوانده ایم؟ حتما جواب همه بسیار است. ولی واقعا چرا با دانستن این نکته ها و روایات حساس در مورد امر به معروف و نهی از منکر ما به آن بی توجه هستیم و آمرین به معروف در میان ما کم شده اند؟ آخرین باری که امر به معروف و نهی از منکر کرده ایم کی بوده است؟ شاید واقعا منکری وجود ندارد؟! آری واقعا باید به خود تلنگری بدهیم و این ضامن سلامتی جامعه از منکرات را ارج نهیم و زنده داریم. عواملی که سبب می شود در انجام امر به معروف و نهی از منکر کوتاهی کنیم به شرح ذیل می باشد:

اوّل: «ضعف ایمان» را كه علت اصلی این بى‌ اعتنایى است. ضعف ایمان، قدرت و شجاعت اخلاقى را از انسان سلب كرده و او را تحت نفوذ و ترس از قدرت‌ هاى پوشالی و اعتبارات ظاهری، خوار و ذلیل مى‌سازد. بدترین نقطه ضعف انسان كه با وجود آن او را از هیچ عمل زشت و ارتكاب خلاف وظیفه نمى‌توان مصون و محفوظ دانست، بى‌ایمانى و بى‌دینى است.
دوّم: «طمع است». بسیارى از مردم با آنکه آگاه و متوجه هستند و خسارت ترك امر به معروف و نهى از منكر را مى‌فهمند، براى طمعى كه به مال یا استفاده از مقام شخص یا اشخاص دارند به خیال آنکه اگر فلان شخص را امر به معروف كنند از مال او یا ریاست او بى‌بهره مى‌مانند، در اداى این وظیفه سهل‌ انگارى روا داشته و بسا كه در حضور آنها معصیت‌ ها واقع می شود و چون خصلت زشت طمع، آنان را فاقد آزادمنشى و صراحت لهجه كرده از نهى از منكر خوددارى مى‌كنند.
سوّم: «ترس بى جا و بی مورد است». بعضی از مردم براى آنکه رشد و بلوغ اخلاقى ندارند، بیم و ترس بی جا غالباً از اداى این تكلیف بازشان مى‌دارد و در پیش خودشان براى یك امر به معروف و نهى از منكر ساده و سهل كه به هیچ مانعی برخورد نمى‌كند، موانع بسیارى فرض می کنند و خود را به خیال خویش، معذور مى‌ دانند. و حتى گاهى این مردم ترسو به دیگران هم كه امر به معروف و نهى از منكر مى‌كنند اعتراض مى‌نمایند و آنها را احساساتى و بى فكر مى‌شمارند!.
چهارم: «مایوس و ناامید از حصول مقصود است». بسیارى از مردم وقتى زیادی اهل گناه و طغیان و رونق بازار آنها را مى‌بینند، گمان مى‌كنند با امر به معروف و نهى از منكر مخصوصاً با نداشتن همكار، نمى‌توان كارى انجام داد و مردم را عوض نمود.[۳] به جز این عوامل عوامل دیگری نیز وجود دارد که لازم است همه در این عوامل فکر بکنیم و هر عاملی که سبب می شود این واجب الهی را کنار بگذاریم بشناسیم و با او مقابله کنیم انشاالله.

پی نوشت:

۱ـ مجموعه ورام، ج۲، ص ۲۹۴

۲ـ نهج البلاغه نامه ۴۷

۳_  برگرفته از استفتائات از حضرت آیت الله صافی گلپایگانی

طبقه بندی: احکام امر به معروف و نهی از منکر، 
برچسب ها: امر به معروف، نهی از منکر، علم، دین، محمد، اهل بیت،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 1392/09/27 توسط : راه حق