تبلیغات
پرسمان احکام - راه های شناخت مجتهد و اعلم
راه های شناخت مجتهد و اعلم
تعداد بازدید : مرتبه

اول: آن كه خودانسان یقین كند، مثل آن كه از اهل علم باشد و بتواند مجتهد و اعلم را بشناسد. دوّم: آن كه دو نفر عالم عادل كه می توانند مجتهد و اعلم را تشخیص دهند مجتهد بودن یا اعلم بودن كسی را تصدیق كنند، به شرط آن كه دو نفر عالم عادل دیگر با گفتۀ آنان مخالفت ننمایند. [2] سوم: آن كه عدّه ای[3] از اهل علم كه می توانند مجتهد و اعلم را تشخیص دهند، و از گفتۀ آنان اطمینان پیدا می شود مجتهد بودن یا اعلم بودن كسی را تصدیق كنند. [4]

-----------------------------------

پی نوشت:

[1] رساله توضیح المسائل مراجع تقلید، مسأله 3.

[2] حضرت آیت الله العظمی وحید خراسانی: و اقوی ثبوت اجتهاد و اعلمیت به گفته ثقه خبیر است در صورتی که ظن برخلاف گفته او نباشد.

حضرت آیت الله العظمی سیستانی:بلكه اجتهاد یا اعلمیّت كسی به گفتۀ یك نفر از اهل خبره و اطلاع كه مورد وثوق انسان باشد نیز ثابت می شود.

حضرت آیت الله العظمی تبریزی: و در صورت اختلاف، خبره بودن هر كدام بیشتر باشد قول او مقدّم است. بلكه به گفتۀ یك نفر عالم خبرۀ مورد وثوق نیز اجتهاد یا اعلمیّت ثابت می شود .

حضرت آیت الله العظمی مظاهری: یک نفر عالم ثقه که می تواند مجتهد و اعلم را تشخیص دهد مجتهد بودن یا اعلم بودن کسی را تصدیق کند.

[3] حضرت آیت الله العظمی سیستانی: آنكه انسان از راههای عقلائی به اجتهاد یا اعلمیّت فردی اطمینان پیدا كند.

[4] حضرت آیت الله العظمی بهجت: بلكه از هر راهی كه انسان اطمینان به اعلم بودن كسی پیدا كند بنا بر أظهر می تواند به همان اكتفاء نماید.

حضرت آیت الله العظمی مكارم: آنچنان در میان اهل علم و محافل علمی مشهور باشد كه انسان یقین پیدا كند او اعلم است.

طبقه بندی: احکام تقلید، 
برچسب ها: تقلید، مجتهد، اعلم، عادل،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 1393/02/4 توسط : رستگاری