تبلیغات
پرسمان احکام - حکم حیوان ذبح شده بدست اهل سنت
حکم حیوان ذبح شده بدست اهل سنت
تعداد بازدید : مرتبه

سلام یه سوال داشتم به یکی گفتم نزدیک بود به جرم محاربه اعدامم کنه. راستش ما داریم خونه می سازیم قصد داریم قربانی کنیم، بعدش کارگرمون سنی مذهب هست آیا میشه گوسفند رو بدیم اون  قربونی کنه؟ منم مرید مولایم علی(ع) هستم نکنه گناهی داشته باشه؟

درمورد آداب ذبح حیوان علاوه بر آیات قرآن، روایات فراوان به دست ما رسیده که با استفاده از این روایات است که مراجع احکام ذبح حیوانات رو از آنها استخراج کرده اند. محمد الحلبى قال: سألت ابا عبدالله(ع) عن ذبیحة اهل الكتاب ونسائهم قال: لابأس به محمد حلبى نقل مى كند: از حضرت امام صادق(علیه‌السلام) درباره حیوانهاى حلال گوشتى كه اهل كتاب كشتار مى كنند و ازدواج با زنان آنان پرسیدم. حضرت فرمود: ایرادى نیست.[1] و با توجه به شرط اول از پنج شرط ذبح حیوان، اهل سنت چون مسلمان هستند می توانند ذبح کنند و شیعیان آن ذبح را استفاده کنند.

سر بریدن حیوان پنج شرط دارد:

اول: كسی كه سر حیوان را می بردچه مرد باشد چه زن، باید مسلمان باشد (و اظهار دشمنی با اهل بیت پیغمبر صلّی الله علیه و آله و سلّم نكند) و بچه مسلمان هم اگر ممیز باشد، یعنی خوب و بد را بفهمد می تواند حیوان را ذبح کند.
دوم: سر حیوان را با چیزی ببرند كه از آهن باشد ولی چنانچه آهن پیدا نشود (و طوری باشد كه اگر سر حیوان را نبرند می میرد) با چیز تیزی كه چهار رگ آن را جدا كند مانند شیشه و سنگ تیز، می شود سر آن را برید.
سوم: در موقع سر بریدن، جلو بدن حیوان رو به قبله باشد ( و كسی كه می داند باید رو به قبله سر ببرد)، اگر عمداً حیوان را رو به قبله نكند حیوان حرام می شود ولی اگر فراموش كند یا مسأله را نداند یا قبله را اشتباه کند یا نداند قبله کدام طرف است  یا نتواند حیوان را رو به قبله کند اشکال ندارد.
چهارم: وقتی می خواهد سر حیوان را ببرد یا كارد به گلویش بگذارد، به نیّت سر بریدن، نام خدا را ببرد و همین قدر كه بگوید «بسم الله» كافی است و اگر بدون قصد سر بریدن نام خدا را ببرد، آن حیوان پاک نمی شود و گوشت آن هم حرام است، ولی اگر از روی فراموشی نام خدا را نبرد اشكال ندارد.
پنجم: حیوان بعد از سر بریدن حركتی بكند. اگر چه مثلاً چشم یا دم خود را حركت دهد، یا پای خود را به زمین زند كه معلوم شود زنده بوده است.[2]

----------------------------------

پی نوشت:

[1] وسائل الشیعه, حرّ عاملى, ج289،16

[2] رساله 13 مرجع، مسئله 2595، دفتر انتشارات اسلامی

طبقه بندی: پاسخ سوالات شما،  احکام سر بریدن و شکار، 
برچسب ها: ذبح، اهل سنت، شیعه، خوردنی، حلال، مردار، پرسمان،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ جمعه 1393/02/5 توسط : مرتضی باقری