تبلیغات
پرسمان احکام - آیا دیدن خواب‌های تحریک آمیز، موجب جنابت است؟

معمولا در سنین نوجوانی انسان با دیدن خواب‌های تحریک آمیز جنب می‌شود و در خواب هنگام اوج لذت جنسی مایع منی با لذت و جستن و سستی بدن از او خارج می‌شود،[1] به این شخص در فقه محتلم گفته می‌شود.

اما همیشه وضعیت به این صورت نیست و گاهی شخص خواب تحریک آمیز می‌بیند ولی بعد از بیداری متوجه رطوبتی در لباس‌های خود نمی‌شود. آیا در این حالت نیز شخص جنب است چون خواب دیده است؟

مواردی نیز وجود دارد که شخص هیچ خوابی ندیده است ولی بعد از بیداری متوجه رطوبتی در لباس خود می‌شود و یقین ندارد که آن منی است آیا در این صورت محتلم است؟ دانستن حکم این مسائل می‌تواند کمک زیادی بکند زیرا شخص را از دودلی و تردید در صحت نماز و روزه نجات نمی‌دهد.

در تمام این مواردی که گفته شد نیاز به غسل نیست. زیرا بر اساس اصل برائت[2] که یکی از اصول مهم در فقه است، هرگاه انسان شک داشته باشد که آیا تکلیفی به گردنش آمده است یا نه، اصل برائت می‌گوید: تکلیفی بر عهده شخص نیست. در این مورد هم که ما شک داریم آیا غسل جنابت به گردن ما آمده است یا نه اصل عدم واجب شدن غسل است و تکلیفی وجود ندارد.

دو استفتاء در این زمینه از محضر آیت الله العظمی بهجت(ره) شده است که نظرتان را به آنها جلب می‌کنم:
 
اگر فردى از خواب بیدار شود و ببیند رطوبتى از او خارج شده است و هیچ یك از سه نشانه اى كه در توضیح المسائل آمده، درك نكرده باشد آیا غسل براى او واجب است؟

ج. واجب نیست.

اگر در خواب ببیند كه از او منى خارج مى شود، آیا باید غسل كند؟

ج. اگر پس از بیدار شدن از خواب منى از او خارج نشده باشد، لازم نیست غسل كند.[3]

-----------------------------

پی‌نوشت‌ها:

[1] مسأله 346 رساله توضیح المسائل
[2] برای اطلاع بیشتر رجوع شود، ویکی فقه/ اصل برائت
[3] استفتائات آیت الله بهجت/ احکام جنابت س710 و 711

طبقه بندی: احکام طهارت، 
برچسب ها: نزدیکی، منی، جنابت، ارگاسم، شهوت،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 1393/02/17 توسط : راه حق