تبلیغات
پرسمان احکام - مواردی که با وجود عیب نمی شود معامله را بر هم زد

از قدیم گفتن که موقع معامله کردن حواست رو حسابی جمع کن تا به‌موقع بدون اطلاع از کیفیت و شرایط معامله، به خریدن کالایی اقدام نکنید. مثلاً یک از دوستان می‌گفت: مگه در فقه و شرع چیزی به اسم «خیار عیب» نداریم؟ گفتم: بله. گفت پس چرا من رفتم از مغازه توی محلمون یه چیزی خریدم و باوجوداینکه اون کالا معیوب بوده، اما میگه جنس فروخته‌شده پس گرفته نمی‌شود؟ بهش گفتم مگه خبر از عیب کالا نداشتی؟ گفت: می دونستم، اما همیشه شنیده بودم کالای خراب و معیوب رو میشه به فروشنده پس داد و معامله رو فسخ کرد. گفتم الآن مسئله رو برات روشن می‌کنم.

تعریف «خیار عیب» این است که: هرگاه کالای فروخته‌شده معیوب باشد، خریدار خیار (تسلّط بر فسخ و امضای عقد) دارد، یعنی می‌تواند معامله را فسخ یا آن را قبول کند و آرش (مابه‌التفاوت) بگیرد. [1] بعدازاین تعریف باید مواردی رو از معامله کالای معیوب بیان کنم که در این موارد خریدار با توجه به دانستن عیب درکالا نمی‌تواند معامله را بر هم بزند.

در چهار صورت اگر خریدار بفهمد مال عیبی دارد نمی‌تواند معامله را به هم بزند، یا تفاوت قیمت بگیرد:

اوّل: آن‌که موقع خریدن، عیب مال را بداند.
دوم: به عیب مال راضی شود.
سوم: در وقت معامله بگوید: اگر مال عیبی داشته باشد، پس نمی‌دهم و تفاوت قیمت هم نمی‌گیرم.
چهارم: فروشنده در وقت معامله بگوید: این مال را با هر عیبی که دارد می‌فروشم، ولی اگر عیبی را معین کند و بگوید مال را با این عیب می‌فروشم و معلوم شود عیب دیگری هم دارد، خریدار می‌تواند برای عیبی که فروشنده معین نکرده مال را پس دهد، یا تفاوت بگیرد.[2]

پس روشن شد که این دوست ما چون قبل از معامله عیب کالا را می‌دانست و به معامله رضایت داد، دیگر نمی‌تواند بعد از معامله، پشیمان شده و کالا را پس بدهد.

-----------------------------------

پی‌نوشت:

[1]-جواهر الکلام، محمدحسن نجفی جواهری،  ج ۲۳، ص ۲۳۶.
[2]- رساله ۱۳ مرجع، دفتر انتشارات اسلامی، مسئله ۲۱۳۴

طبقه بندی: احکام معاملات و بانکداری، 
برچسب ها: نسیه، خیار عیب، جنس فروخته شده، فسخ، معامله، سوپر مارکت، احکام،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 1393/03/6 توسط : مرتضی باقری