تبلیغات
پرسمان احکام - حکم معامله با اهل کتاب
حکم معامله با اهل کتاب
تعداد بازدید : مرتبه

شخصی در محلی زندگی می‌کرد که خوار و بار فروش توی محلشون مسیحی بود. خیلی ذهنش درگیر بود، چون از طرفی هم دلش می خواست از مغازه توی محلشون خرید کنه تا باعث خیر رسیدن به این همسایه باشه، از طرف دیگه نگران حکم شرعی این خرید و فروش بود، که آیا خرید و فروش با اهل کتاب (مسیحی و یهودی و ..) اشکال داره یا نه؟

برای یافتن جواب این سوال باید نکاتی دانسته شود:

تعریف اهل کتاب: مقصود از اهل کتاب، پیروان مذاهب و ادیانی می‌باشند که پیامبر آنان دارای کتابی بوده است که از سوی خداوند برای هدایت انسان‌ها به او وحی شده باشد. اهل کتاب اصطلاحی فقهی است که برای اولین بار در قرآن از آن یاد شده است قرآن کریم در سوره‌های مختلف از اینان یاد نموده است. تعبیراتی که قرآن استعمال نموده است در عین تعدد در لفظ کتاب با یکدیگر مشترک هستند، بدین ترتیب که قرآن گاهی از اینان با اصطلاح مشهور «اهل کتاب» و گاهی با«الذین آتیناهم‌ الکتاب» و گاهی با «الذین اوتوا الکتاب» یاد می‌کند.

فقها با استناد به آیات قرآن و روایات، عنوان اهل کتاب را در رتبه اول شامل: یهودیان، نصرانیان (مسیحیان) و مجوسی (زرتشتیان) نموده‌اند و سپس پیروان بعضی از مذاهب مانند صائبین را نیز به عنوان اهل کتاب ملحق نموده‌اند. از این رو، کافران کتابی را به اهل کتاب یعنی یهود و نصاری و به کسانی که شبهه داشتن کتاب نسبت به آنان می‌رود یعنی مجوسیان، تقسیم کرده‌اند؛ هر چند گروه دوم در حکم - یعنی پذیرش جزیه - ملحق به اهل کتاب هستند.[1]

آیت الله سیستانی:

س: حکم معامله با یهودیان و مسیحیان و کلا کفار اهل کتاب و غیر کتابی را وضعا و تکلیفا بیان نمایید؟
ج: اشکال ندارد.[1]

آیت الله بهجت (رحمه الله علیه):

س: معاملات روزمرّه با فروشندگان اهل كتاب صحیح است؟
ج: مانع ندارد.[2]

------------------------------

پی نوشت:

[1] ویکی فقه (دانشنامه حوزوی)

[2] برگرفته از سایت آیت الله سیستانی

[3] برگرفته از سایت آیت الله بهجت (رحمه الله علیه)

طبقه بندی: احکام معاملات و بانکداری، 
برچسب ها: اهل کتاب، زردتشت، مسیحی، یهودی، معامله، احکام،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 1393/03/8 توسط : مرتضی باقری