تبلیغات
پرسمان احکام - حکم دوختن مانتوهای تنگ و چسبان
حکم دوختن مانتوهای تنگ و چسبان
تعداد بازدید : مرتبه

در آیه شریفه می‌فرماید: «تَعَاوَنُواْ عَلَى الْبرِّ وَالتَّقْوَى وَلاَ تَعَاوَنُواْ عَلَى الإِثْمِ وَالْعُدْوَانِ وَاتَّقُواْ اللّهَ إِنَّ اللّهَ شَدِیدُ الْعِقَابِ؛ در نیکوکاری و پرهیز همکاری کنید نه در گناه و تجاوز و از خدای بترسید که او به‌سختی عقوبت می‌کند». [1] هر کاری که سبب بشود دیگران در انجام گناهی قدرت و توانایی پیدا کنند، مورد غضب و خشم الهی است.

همان‌طور که می‌دانید متأسفانه مسئله حجاب در کشور ما نسبتاً وضعیت خوبی رو ندارد و دختران وزنان زیادی مبتلا به پوشش نامناسب هستند، می‌دانید بسیاری از گناهان اخلاقی موجود در جوامع به سبب بی‌بند‌و‌باری در پوشش زنان هست. سال‌ها قبل بانوانی بودند که مانتو پوشش آن‌ها بود اما مانتوهایی مناسب و درخور شأن یه بانوی مسلمان اما کم‌کم تنوع در رنگ و مدل‌های مانتوها به وجود آمده و با تهاجم فرهنگی اندازه مانتو‌ها کوتاه و چسبان شد.

می‌دانید که بسیاری از این مانتو‌ها در درون کشور ما تولید می‌شوند و هیچ‌گونه نظارتی به آن‌ها نمی‌شود. در تولیدهای این مانتوها گاهی بانوان و مردان بسیار متدینی کار می‌کنند که از دوخت این مانتو‌ها بسیار ناراحت هستند و ترس آن رادارند که نکند آن‌ها نیز در گناه کسانی که این مانتو‌ها رو استفاده می‌کنند سهیم باشند و درآمد آن‌ها از دوخت این البسه حرام باشد.

برای یافتن جواب این سؤال مقدر بعضی از خیاطان ما استفتائی از یک مرجع بزرگ را خدمتتان ارائه می‌کنیم.

من خیاط هستم و مشتری‌هایم لباس امروزی تنگ و کوتاه با آستین‌کوتاه می‌خواهند. اگر بدوزم در روز قیامت باید جوابگو باشم؟

با توجه به اینکه این‌گونه لباس‌ها را می‌توان زیر چادر یا در منزل پوشید مسئولیتی متوجه شما نیست. [2]

------------------------------------

پی‌نوشت‌ها:

[1] سوره مائده آیه 2
[2] استفتائات جدید آیت‌الله مکارم شیرازی

طبقه بندی: احکام و مسائل متفرقه،  احکام معاملات و بانکداری، 
برچسب ها: حجاب، چادر، مانتو، لباس، زن،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 1393/03/21 توسط : راه حق